Eestis on loodud 159 Leedu osalusega ettevõtet. Aastatel 2012–2013 on näiteks transpordi valdkonnas asutatud 15 ettevõtet, nendest paljudel on üks töötaja, üleval maksuvõlad ning esitamata käibe- ja tuludeklaratsioon. Maksuamet ei ole erihuvi nende filiaalide vastu üles näidanud.

- Maksuametnike riietus esitletuna maksu- ja tolliameti peakontori fuajees.
- Foto: Raul Mee
Maksu- ja tolliameti pressiesindaja Uku Tampere sõnul kontrollitakse esmajoones suurimat maksukahju tekitanud ettevõtteid.
Tänane Äripäev
kirjutas, et Leedu transpordifirmad rajavad Eestisse tütarfirma, mille eesmärk on maksude optimeerimine.
Kas ühe töötajaga filiaalid on kuidagi maksuameti huviorbiidis?
Mingit erihuvi ei ole maksu- ja tolliamet kirjeldatud filiaalide suhtes üles näidanud. Maksuamet valib oma kontrolliobjekte riskianalüüsi alusel ning kui mõni ettevõte oma käitumisega silma jääb, siis me seda ka kontrollime. Ameti kontrollitavate ettevõtete valikul ei ole esmatähtis, kes on ettevõtte omanikud. Suuremat tähelepanu pöörame ettevõtetele, kes tekitavad suurimat maksukahju ning tegutsevad teatud valdkondades. Näiteks ehituse, majutuse ja toitlustuse ning kasutatud autode müügi valdkonna ettevõtetele pöörab amet rohkem tähelepanu, samuti kütuse valdkonnale.
Mitmel Leedu osalusega ettevõttel on üleval maksuvõlg, esitamata käibe- ja tuludeklaratsioonid. Kas tegemist on Leedu ettevõtete eripäraga?
Maksu- ja tolliamet ei ole uurinud, milline on Leedu ettevõtete maksekäitumine ja eripärad. Maksuvõlgu nõutakse sisse kõigilt võlglastelt, sõltumata sellest, kes on ettevõtte osanikud, kes juhatuses.
Kui on juba pikemat aega deklaratsioonid esitamata, mida maksuamet ette võtab?
Teeme korralduse koos sunniraha hoiatusega ja kui ettevõte ei reageeri, alustame ka väärteomenetlust.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!